Spring naar content

Edwin Burgman: “Met de handreiking kunnen vrijwilligersorganisaties direct aan de slag om mensen met geldzorgen te vinden en helpen”

Edwin Burgman heeft ruime ervaring in het sociaal domein. De afgelopen twee jaar zette hij zich in als kwartiermaker bij het actieprogramma Samen erop vooruit. “Als kwartiermaker heb ik in veel gemeenten vrijwilligersorganisaties mogen helpen met het eerder vinden en bereiken van mensen met geldzorgen.” De succesvolle acties en leerpunten van Samen erop vooruit zijn nu gebundeld in de Handreiking ‘Hoe bereik je mensen met geldzorgen?’.

De handreiking biedt een effectief stappenplan, met praktische tips en middelen, waarmee organisaties lokaal aan de slag kunnen. “De handreiking is zo opgebouwd, dat je morgen al kunt starten,” vertelt Edwin.

Samen erop vooruit
De handreiking ‘Hoe bereik je mensen met geldzorgen’ is ontwikkeld op basis van de ervaringen van Samen erop vooruit. Edwin: “Het doel is om mensen met geldzorgen lokaal eerder te vinden.” Veel mensen zijn namelijk niet in beeld bij hulpinstanties. Hij licht toe: “Het duurt gemiddeld 5 tot 7 jaar voordat mensen met geldzorgen hulp vragen. En dan zijn de schulden vaak al flink opgelopen.”

Samen met anderen zette Edwin de afgelopen jaren verschillende initiatieven op om te onderzoeken wat wel werkt om mensen met geldzorgen te bereiken. “Het vinden van de juiste aanpak vergt veel inzet, daarom hebben we deze handreiking ontwikkeld. Hiermee kunnen vrijwilligersorganisaties direct van start,” vertelt Edwin.

Toeleiding naar inlooppunten
De handreiking bevat acties gericht op vindplaatsen en acties gericht op sleutelfiguren. “We merkten dat er lokaal allerlei plekken zijn waar mensen met geldzorgen komen, zoals een tweedehands kledingwinkel. Een vrijwilliger of coördinator ziet het vaak wel als iemand financiële problemen heeft, maar het thema geldzorgen wordt niet altijd besproken. Ook is er op deze plekken niet altijd laagdrempelige, vrijwillige hulpverlening beschikbaar,” vertelt Edwin.

Volgens Edwin zou het waardevol zijn als medewerkers op zulke plekken bekend zijn met het hulpaanbod van vrijwilligersorganisaties als Humanitas, het Leger des Heils of SchuldHulpMaatje. “Door als verschillende organisaties samen een plan te ontwikkelen en duidelijke afspraken te maken, kunnen mensen sneller benaderd en geïnformeerd worden over het beschikbare hulpaanbod. Bijvoorbeeld door in te spelen op belangrijke momenten of evenementen voor de doelgroep.”

Ook benadrukt Edwin het belang van de verbinding zoeken met sleutelfiguren. “Er zijn veel sleutelfiguren en ambassadeurs actief in een gemeente die in de toeleiding een grote rol kunnen spelen, zoals een jongerenwerker, een buurtvader of een wijkverpleegkundige. Zij ontmoeten mensen met geldzorgen. Het is belangrijk om met hen de samenwerking op te zoeken.”

De drempel verlagen
Edwin vervolgt: “De handreiking staat vol met acties die je het hele jaar door kunt inzetten om mensen met geldzorgen te bereiken en je organisatie beter te positioneren. Zo voorkomen we dat mensen 5 tot 7 jaar wachten met hulp zoeken. Als meer mensen de lokale hulporganisaties kennen en weten dat er hulp beschikbaar is, zullen meer mensen de stap naar hulp durven zetten.”

Schaamte is voor veel mensen een belangrijke reden om geen hulp te zoeken. Edwin legt uit: “Sommige mensen raken bijvoorbeeld structureel een maand achter met het betalen van hun rekeningen. Ze kunnen dit vaak nog best een tijdje volhouden. Voor deze mensen met beginnende schulden zou het enorm helpen als er een laagdrempelig en overzichtelijk aanbod is.” Edwin wijst op middelen zoals de potjes-check. “Bij deze regelingencheck gaat het niet over schulden, maar over de vraag of iemand recht heeft op extra financiële ondersteuning. Dit verlaagt de drempel om hulp te zoeken. Bij Samen erop vooruit hebben we gezien dat dit een effectieve manier is om mensen met beginnende geldzorgen in beeld te krijgen.”

In Bovenkarspel bezocht een coördinator van SchuldHulpMaatje wekelijks een tweedehands kledingwinkel om mensen daar te informeren over het hulpaanbod. Dit leidde elke week tot nieuwe hulpvragers. “Het vergt wel geduld,” zegt Edwin. “Soms heeft iemand vijf ontmoetingen nodig, voordat ze de stap durven zetten om hulp te vragen. Het is belangrijk om vol te houden.”

Kies acties die bij je passen
Edwin benadrukt dat het niet nodig is om meteen alle acties uit de handreiking in te zetten. “Kijk in de handreiking welke acties het beste passen bij jouw organisatie en gemeente. Maar kijk ook naar een realistische planning: wat kun je het komende jaar oppakken en hoeveel capaciteit is er beschikbaar in je organisatie?”

Hij moedigt vrijwilligersorganisaties aan om structureel te werk te gaan. “Eigenlijk zou je elk jaar acties kunnen uitvoeren om verbinding te leggen met vindplaatsen en sleutelfiguren. Je bent niet alleen een plek waar mensen terecht kunnen met vragen. Je hebt ook een belangrijke taak om gericht op zoek te gaan naar die mensen en hen op jouw inlooppunt te wijzen.” Hij hoopt dat organisaties zich meer hierop gaan richten, zodat ze ook hun positie in de gemeente versterken. “Als je hiermee aan de slag gaat, word je een waardevollere partner voor je gemeente.”

Voor organisaties die beginnen met het toepassen van de handreiking, heeft Edwin een belangrijke boodschap: “Een actie zal niet altijd meteen lukken, en dat is normaal. Stop niet als het niet direct succesvol is. Evalueer wat goed ging en wat niet. Het is opbouwwerk, dus geef jezelf de tijd. Blijf volhouden, en je zult merken dat je succes zult behalen in het eerder vinden en bereiken van mensen.”

Download hier de Handreiking ‘Hoe bereik je mensen met geldzorgen?’

Scroll naar boven